Welcome to the 2015 Cross Country Season

So Cal Youth JO Cross Country Championships

Arcadia County Park, Arcadia CA – November 15, 2015

Information Packet

Course Maps

RESULTS (Unofficial Results posted during the meet – subject to change).

Congratulations to the following athletes who have advanced to the regional race to be held in Las Vegas on Nov 22, 2015

8 & Under Girls “A” 1st Place – Niza Laureano, Meztli Velazquez, Keegan Hudspeth, Isabelle Leon, Sarai Archer, Emma Torres, Carolina Leon, Abigail Weinstein.

8 & Under Girls “B” 4th Place – Jenna O’Sullivan, Destiny Cardona, Shiloh Tsuang, Leah Barragah, Emily Canham, Ixchel Vilchis-Blaney, Kalina Giacone, Kendall Giacone.

8 & Under Boys “A” 3rd Place – Daniel Fishman, Emilio Oviedo, Chase Shelton, Caleb Fredericks, Adam Alvarez, Lucas Vooijs, Brad Sauer, Noah Flores.

9/10 Girls “A” 3rd Place – Naima Salazar, Kamryn Grossman, Andrea Laureano, Kelly Avila, Payton Godsey, Cheyenne Tsuang, Savannah Bingham, Jordyn Toon.

9/10 Boys “A” 1st Place – Jeremy Espinoza, Aidan Urbina, Ethan Diaz, Ethan Smith, Ishan Dubal, Parker King, Lucas Geyer, Tyson Carew

9/10 Boys Individuals – (22) Joseph Vargas, (28) Olaitan Egberongbe.

11/12 Girls “A” 2nd Place – Isis Diaz, Isabella Duarte, Jordyn Walla, Hannah Fredericks, Caroline Bates, Alix Tirado, Brooke Hudspeth, Sydney Olofe.

11/12 Boys “A” 1st Place – Zachary Childers, Ethan Godsey, Andres Leon, Rey Laureano, Erick Martinez, Michael Camilo Torres, Matthew Russell, Jesse Kesling

13/14 Girls “A” 3rd Place – Audrey Dang, Hailey Kirsh, Olivia Hernandez, Sarah Benitez, Syenna Ponce, Alysa Branda, Adriana Chico, Jamie Garity

13/14 Boys “A” 3rd Place – Hunter Romine, Blake Gallardo, Shane Linteuer, Juan Carlos Laureano, Rylan Wadkins, Quinn Garity, Shane Greene, Daniel Mercado.

USATF JO Region 15 Cross Country Championships

RESULTS (Unofficial Results posted during the meet – subject to change).

Congratulations to the following athletes who have advanced to the national race to be held in Albuquerque, New Mexico on Dec 12, 2015

8 & Under Girls “A” 1st Place – Niza Laureano, Meztli Velazquez, Keegan Hudspeth, Isabelle Leon, Sarai Archer, Emma Torres, Carolina Leon, Abigail Weinstein.

8 & Under Girls “B” 4th Place – Jenna O’Sullivan, Destiny Cardona, Shiloh Tsuang, Leah Barragah, Emily Canham, Ixchel Vilchis-Blaney, Kalina Giacone, Kendall Giacone.

8 & Under Boys “A” 4th Place – Daniel Fishman, Emilio Oviedo, Chase Shelton, Caleb Fredericks, Adam Alvarez, Lucas Vooijs, Brad Sauer, Noah Flores.

9/10 Girls “A” 1st Place – Naima Salazar, Kamryn Grossman, Andrea Laureano, Kelly Avila, Payton Godsey, Cheyenne Tsuang, Savannah Bingham, Jordyn Toon.

9/10 Boys “A” 1st Place – Aidan Urbina, Jeremy Espinoza, Ethan Diaz, Ishan Dubal, Ethan Smith, Parker King, Lucas Geyer, Tyson Carew

9/10 Boys Individuals – (21) Joseph Vargas, (22) Olaitan Egberongbe.

11/12 Girls “A” 2nd Place – Isis Diaz, Isabella Duarte, Jordyn Walla, Hannah Fredericks, Caroline Bates, Alix Tirado, Brooke Hudspeth, Sydney Olofe.

11/12 Boys “A” 1st Place – Zachary Childers, Ethan Godsey, Andres Leon, Rey Laureano, Erick Martinez, Michael Camilo Torres, Matthew Russell, Jesse Kesling

13/14 Girls “A” 3rd Place – Audrey Dang, Hailey Kirsh, Olivia Hernandez, Sarah Benitez, Syenna Ponce, Alysa Branda, Adriana Chico, Jamie Garity

13/14 Boys “A” 4th Place – Hunter Romine, Blake Gallardo, Shane Linteuer, Juan Carlos Laureano, Rylan Wadkins, Quinn Garity, Shane Greene, Daniel Mercado.

USATF National Junior Olympic Championship Cross Country Meet

  • December 12, 2015
  • Balloon Fiesta Park
    5000 Balloon Fiesta Pkwy NE, Albuquerque, NM 87113
  • Map
  • Event Website

Results

Meet the National Team:

Congratulations to all the athletes in a fantastic race! We’re so proud of you!

7/8 Girls “A” 1st Place  – Niza Laureano, Meztli Velazquez, Keegan Hudspeth, Isabelle Leon, Sarai Archer, Emma Torres, Carolina Leon, Abigail Weinstein.

7/8 Girls “B” 6th Place – Jenna O’Sullivan, Destiny Cardona, Shiloh Tsuang, Leah Barragah, Emily Canham, Ixchel Vilchis-Blaney, Kalina Giacone, Kendall Giacone.

7/8 Boys 5th Place – Daniel Fishman, Emilio Oviedo, Chase Shelton, Caleb Fredericks, Adam Alvarez, Lucas Vooijs, Brad Sauer, Noah Flores.

9/10 Girls 4th Place – Naima Salazar, Kamryn Grossman, Andrea Laureano, Kelly Avila, Payton Godsey, Cheyenne Tsuang, Savannah Bingham, Jordyn Toon.

9/10 Boys 5th Place – Aidan Urbina, Jeremy Espinoza, Ethan Diaz, Ishan Dubal, Ethan Smith, Parker King, Lucas Geyer, Tyson Carew

9/10 Boys Individuals – Joseph Vargas (103), Olaitan Egberongbe (117).

11/12 Girls 3rd Place – Isis Diaz, Isabella Duarte, Jordyn Walla, Hannah Fredericks, Caroline Bates, Alix Tirado, Brooke Hudspeth, Sydney Olofe.

11/12 Boys 3rd Place – Zachary Childers, Ethan Godsey, Andres Leon, Rey Laureano, Erick Martinez, Michael Camilo Torres, Matthew Russell, Jesse Kesling

13/14 Girls 25th Place – Audrey Dang, Hailey Kirsh, Olivia Hernandez, Sarah Benitez, Syenna Ponce, Alysa Branda, Adriana Chico, Jamie Garity

13/14 Boys 13th Place – Hunter Romine, Blake Gallardo, Shane Linteuer, Juan Carlos Laureano, Rylan Wadkins, Quinn Garity, Shane Greene, Daniel Mercado.